معرفی کلاس راز رنگ ها در فیلمسازی و تصویر

در این کلاس، یاد میگیری که برای روایت  قوی و اثرگذار از یک داستان، چطور رنگ ها رو انتخاب کنی و چطور اون ها رو استفاده کنی. وقتی شما داستانی رو میگی، در واقع داری دنیایی رو در ذهن مخاطب خلق میکنی. 

به جهان خودمون دقت کن: این جهان از رنگ استفاده میکنه تا با ما ارتباط بگیره. مثلاً وقتی گونه های یک نفر قرمز میشه متوجه میشویم خجالت کشیده یا عصبانی هست یا معذب شده.
رنگ های روشن مثل زرد یا قرمز گاهی در طبیعت به ما هشدار میدهند که خطری هست یا چیزی سمی هست.  
رنگ آسمان به ما میگه که چه ساعتی از شبانه روز هست، یا هوا چه طور هست.

رنگ در عکاسی و فیلم سازی- حدیث ملکی - بیسکولنز

وقتی به شکل تصویری ارتباط برقرار میشه، حالا چه فیلم باشه، چه تصویر متحرک، تصویرسازی، عکس یا انیمیشن،  در همه ی اینها لازم هست که رنگ ها درست و دقیق بر اساس داستان انتخاب بشه. یا رنگ ها طوری انتخاب بشه که بیننده به مورد مهمی که مد نظر هست مثل یک شیئ، یک شخصیت داستان یا یک حرکت هست، توجهش هدایت بشه. 

اما انتخاب رنگ ها می تونه خیلی سخت به نظر بیاد، خضوضا وقتی تعداشون زیاد هست. تو این حالت دیگه ما فقط داستان رو در نظر نداریم بلکه حتی باید به هم نشینی مناسب رنگ ها کنار هم فکر کنیم یا اینکه چه طور و با چه نسبتی این رنگ ها روی تصویرمون بنشینه و موقع فکر کردن به این ها باید داستان رو هم در ذهنمون داشته باشیم. 

این کلاس به دنبال این هست که این مساله رو برای شما حل کنه، راه های از قبل امتحان شده و پالت های رنگی رو معرفی کنه که از رنگ ها هدفدار استفاده کنید.  در ای کلاس، انواع پالت های رنگ ( تک فام (منوکروماتیک)، مکمل (کامپلیمنتری)، سه فام ( ترایادیک)، چهارفام (تترادیک)، مکمل دوتایی (اسپلیت کامپلیمنتری) و هم فام (انلگوس)) رو بهت معرفی میکنم و یاد میدم که هر کدوم رو به چه شکلی باید روی طرح استفاده کنی تا: 

  • نتیجه ی جذاب یا حتی نتیجه ی غیر جذاب تولید کنی ( بسته به اینکه دوست داری توی اون نما چه حس و تجربه ای رو به مخاطب القا کنی) 
  • توجه بیننده رو به یک فرد، شیئ یا اتفاق هدایت کنی 
  • بتونی حس مناسبی رو به مخاطب بر اساس داستان منتقل کنی چرا که مثلا اگر در یک نمای ترسناک، از رنگ های شاد و درخشان استفاده کنید، بیشتر حس فانتزی یا حتی کمدی منتقل میشه. 
آموزش رنگ در فیلمسازی - پالت همفام - حدیث ملکی - بیسکولنز

انتخاب دقیق رنگ ها می تونه سطح کارت رو به شدت ارتقا بده و اثر بخشی و تاثیرگذاری اش رو بیشتر کنه.  همین طور برای چشم دلنشین تر باشه. از طرفی، اگر قدرت رنگ و اهمیت انتخاب رنگ رو نادیده بگیری، واقعا ممکنه زحمات دیگه ای که در تک تک مراحل تولید برای کار کشیده شده، به خوبی دیده نشه. 

آموزش رنگ در فیلمسازی و انیمیشن - پالت رنگ مکمل- حدیث ملکی - بیسکولنز

فرآیند انتخاب رنگ های در یک فیلم رو بهش پیش نویس رنگ می گویند. و این خصوصا در فیلم های با عوامل تولید زیاد لازم هست. وقتی شما با تعداد زیادی در تیم کار میکنید و هر بخش از رنگ گذاری رو یک هنرمند انجا میده،  برای ثابت بودن و تغییر نکردن رنگ ها باید از برنامه ریزی در مورد رنگ ها قبل از تولید استفاده کرد. تا هزینه ای در تولید برای جبران اشتباه ها به هدر نره. 

اما در این کلاس ما پیچیده اش نمی کنیم، موضوع رو ساده، شاد و راحت بررسی میکنیم: ما در مورد رنگ آمیزی فقط یک فریم از کل داستان تمرکز می کنیم. 

من برخی مباحث رو توضیح میم مثلا به استفاده از پالت رنگ ها در فیلم ها نگاهی می اندازیم  البته با تمرکز به داستانی که گفته میشه. بعد از آن نوبت به خودمون هست، شما یک فریم انتخاب میکنی ( می تونه یک تصویرسازی باشه، یک عکس، یک اسلاید، یا حتی تصویری که من  در بخش پروژه در اختیارت گذاشتم باشه)، و بعد باید با کمک نرم افزار مورد علاقه ات یا نه با کمک رنگ آمیزی دستی ( هرجور که راحت تری)، آن فریم رو رنگ آمیزی کنی.  

در طول این مسیر، من چند تا نکته و ترفند مهم بهت میگم، مثلا در مورد بازی با نسبت استفاده از رنگ ها یا اینکه اون ها رو چه طور کنار هم قرار بدی. 

 

آموزش رنگ در فیلمسازی و انیمیشن - پالت سه فام- حدیث ملکی - بیسکولنز

آخر این کلاس، توانایی این رو داری که با اعتماد به نفس و بر اساس داستانی که تعریف میکنی، پالت رنگت رو هدفمند و سریع انتخاب کنی. 

پس بریم که به دنیامون رنگ بپاشیم. 

توی کلاس می بینمت. 

* درس ویدئوهای کلاس  (54 دقیقه)
      * 1. مقدمه (2:34)
      * 2. پروژه (3:02)
      * 3.انتخاب رنگ از فیلم (9:53)
      * 4. تک فام Monochromatic  (11:43)
      * 5. مکمل (8:10) Complementary
      * 6. سه تایی (4:19) Triadic
      * 7. چهارتایی (4:48) Tetradic
      * 8. هم فام (3:23) Analogous
      * 9. مکمل دوتایی (2:24) Split Complementary
      * 10. جمع بندی (2:47)

خط مرزی بیسکولنز

پروژه و فایل های کلاس

این بخش تنها برای کسانی که در کلاس ثبت نام کرده اند قابل دسترس هست. 

آموزش رنگ در فیلمسازی و انیمیشن - پالت - حدیث ملکی - بیسکولنز
آموزش رنگ در فیلمسازی و انیمیشن - پالت - حدیث ملکی - بیسکولنز
آموزش رنگ برای فیلمسازی و انیمیشن پالت رنگ چهار فام 4 فام بیسکولنز حدیث ملکی
خط مرزی بیسکولنز
هدیه بیسکولنز

هدیه: 

با تهیه ی این دوره، شما
* محصول کتاب عکاسی خیابان را به شکل رایگان هدیه می گیرید.
* عضو کانال باشگاه هنرمندان بیسکولنز می شوید.

ثبت نام در این تجربه یادگیری
(ویدئویی ضبط شده)

 

گارانتی نظر و بررسی پروژه

این دوره با عشق، با دقت آماده شده، محتوای آن بر اساس تحقیق و تجربه تدوین شده و در تولیدش از یک کوچ متخصص دوره های آموزشی، برای کیفیت تولید کمک گرفته شده.  پروژه ی شما قشنگ ترین میوه ی این کلاس هست. پروژه ای که انجام میدی و می فرستی با علاقه بررسی و نگاه می شه و نظر براتون فرستاده میشه.

خط مرزی بیسکولنز

مشاوره تهیه و ثبت نام 

عبارت “راز رنگ ها” رو به تلگرام بیسکولنز بفرستین  @bisculens_family
متشکرم

خط مرزی بیسکولنز
پالت رنگ مکمل - حدیث ملکی - بیسکولنز